Kropla życia w trakcie realizacji

15 listopad 2011
Autor :  
mt_ignore:Kropla życia

Kropla życia w trakcie realizacji
 

Jakiś czas temu Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie "Podaj Dłoń” rozpoczęło realizację projektu "Kropla Życia” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt przewiduje  cykl warsztatów związanych krwiodawstwem, wolontariatem i pierwszą pomocą.   I tak, już 09 września I i II grupa uczestników projektu, pojechała  do Centrum Krwiolecznictwa  w Tomaszowie Lubelskim , aby w trakcie warsztatów "Krwinka”   zapoznać się z tematyka krwiodawstwa oraz pracą w centrum.  Uczestnicy poznali kryteria dopuszczenia dawców do oddawania krwi oraz znaczenie oddawania krwi przez zdrowych ludzi.  Mogli także zwiedzić i obejrzeć poszczególne pomieszczenia Centrum Krwiolecznictwa i poznać etapy oddawania krwi, począwszy od wypełnienia ankiety przez chętnego , poprzez  sam proces oddawania krwi aż po dalszą drogę oddanej przez nas krwi.

W ramach Projektu "Kropla Życia” przeprowadzane są  także warsztaty "Ratownicy” prowadzone przez  dr Sebastiana Łysiaka. W trakcie nich  uczestnicy  poznali ogólne  zasady dotyczące pierwszej pomocy, sposób postępowania podczas zasłabnięć, zadławień utonięć a także przeszli praktyczne ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy przeprowadzane przy użyciu fantoma o wdzięcznej nazwie "Mała Ania”. Można powiedzieć że  właśnie ćwiczenia Resuscytacji krążeniowo-oddechowej przysporzyły ćwiczącym najwięcej satysfakcji. Po kilkunastu seriach ćwiczeń wszystkie etapy były już wykonywane z większą pewnością i bez chwili zastanowienia.   Podczas zajęć omówiono również wytyczne  Polskiej Rady Resuscytacji, pojęcia resuscytacji i reanimacji, łańcuch przeżycia  oraz podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych. Wykładowca przedstawił  swoim słuchaczom  także zagadnienie AED czyli Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej). 

28 września odbyły się warsztaty "Dobry Wolontariusz” prowadzone przez panią Katarzynę Chmielnik.  Podczas nich uczestnicy projektu zapoznali się z tematyką wolontariatu oraz prawami jakie przysługują wolontariuszom. Szkolenie "Dobry Wolontariusz” przybliżyło wszystkim charakter i potrzebę pracy wolontariusza, zasady etyki które w niej obowiązują, prawa i obowiązki  osoby decydującej się na wolontariat oraz akty prawne  regulujące warunki i zasady współpracy z wolontariuszami. 

 

Partnerzy

UM Józefów Dla Pilota Artis Group Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …