Krople krwi z Aleksandrowa

21 luty 2012
Autor :  

Chociaż akcja krwiodawstwa, która miała miejsce 11 lutego w Aleksandrowie, nosiła nazwę "Twoja kropla w morzu potrzeb", zebrano jej niemało, bo aż 18 litrów. Krew tego dnia oddało aż 41 osób.

Akcja oddawania krwi odbyła się w Aleksandrowie po raz pierwszy. Z pomysłem, aby ją zorganizować, wystąpili członkowie stowarzyszenia "Przełazek" i józefowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie "Podaj Dłoń". Koordynatorem i pomysłodawczynią akcji była Agata Swacha. Oto relacja z jej przebiegu dostępna na stronie internetowej urzędu gminy:

 "W sobotni mroźny poranek, kilka minut przed godziną 10 autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina zatrzymał się na placu przy Urzędzie Gminy. Tuż za nim pojawiły się pierwsze osoby deklarujące chęć oddania krwi. Jak dokładnie wyglądał proces poboru krwi? Na początku, zanim dawcy zostali zarejestrowani, posilili się sokiem bądź herbatką i specjalnie na tę okazję przygotowanymi wypiekami pań z "Przełazka". Po spełnieniu wszelkich wymagań dla krwiodawcy, zbadaniu hemoglobiny i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań (np. niewydolność krążenia), taka osoba zajęła miejsce na fotelu w mobilnym punkcie poboru krwi, czyli w czerwonym autobusie. Po zakończeniu poboru dumni i uśmiechnięci dawcy mogli odebrać czekoladę oraz złożyć dokumenty niezbędne do wykonania "krewkarty" - identyfikacyjnej karty grupy krwi. Jest to dokument, obok legitymacji honorowego dawcy krwi, na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego laboratoryjnego ustalania grupy krwi".

Oprócz akcji krwiodawstwa tego dnia w Aleksandrowie zorganizowano pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Jak na pierwszą tego typu akcję w tej miejscowości śmiało można stwierdzić, że zakończyła się ona sukcesem. Gratulujemy organizatorom i liczymy na dalszy zapał do działania.

Źródło: NOWa Gazeta Biłgorajska

Partnerzy

UM Józefów Dla Pilota Artis Group Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej SP Majdan Nepryski SP Majdan Nepryski
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …